Best Bulk Buy

Although I gave up my membership recently, I’ve enjoyed my fair share of years wandering the aisles of SAM’S club in search of great bulk deals (and yummy sample snacks along the way!)  I still have access to bulk buying — thanks to “friends in high places” — but with grocery store sales and coupons, I could almost give it up.  Almost.

There is one item that I will never, ever purchase except in bulk.  Yeast.

The above two pound package of vacuum-sealed yeast (yes, two pounds) cost $4.16.  For two pounds!

 

This little 4 oz. jar of yeast costs $3.92 at Wal Mart.  It would take eight of these jars to equal two pounds.  That’s $31.36 for the same thing I purchased for $4.16!  Oh, it gets better… (By the way, I use my bread machine all the time and never use “bread machine” yeast.  The regular stuff works fine for me.)

 

 

 

How about these cute expensive little strips of yeast?  A total of 3/4 OUNCES of yeast for $1.12.  Yikes!  To get two pounds I would have to spend $47.04!  I don’t think so!

 

Moral of the math:  If you do any baking at all… buy your yeast in bulk.  Don’t have a bulk store membership?  Find a friend who does!  Can’t use all that yeast before it expires?  (The stuff I bought last week expires in June of 2010.)  Share it with a friend or two!  You’ll all benefit.

Speaking of benefiting… I’m giving away one of my one-pound packages of vacuum-sealed yeast!  Want some?  Leave a comment telling me a little about your yeast baking experience or routine.  What do you bake?  How often do you bake it?  I’ll randomly draw a winner Sunday night September 28.

Good luck and happy baking!

For more Frugal Friday, visit Biblical Womanhood.